Pildspalva

Pildspalva

izmērs: 2.36 mm

Pildspalvas tiek plaši izmantotas, taču tās bieži vien kļūst par aizmirstu plastmasas piesārņojuma avotu. Katru gadu visā pasaulē tiek izmesti miljardi pildspalvu. Tās ir izgatavotas no polipropilēna ko-polimēra (plastmasas veida, ko nav iespējams pārstrādāt). Kad pildspalvas tiek izmestas, dažas to mazākās plastmasas paliekas nonāk notekūdeņu sistēmās, un, ja tās netiek atbilstoši filtrētas, tās kļūst par piesārņotājiem atklātās ūdenstilpēs. Pildspalvas ir izgatavotas no plastmasas to izturības, vieglā svara un zemo ražošanas izmaksu dēļ.

Materiāls: polipropilēna ko-polimērs (PPC)

Kopsavilkums: Pildspalvas ir bieži aizmirstas un ir plastmasas piesārņojuma avots. Tās ir izgatavotai no plastmasas veida, ko nevar pārstrādāt un kas nav bioloģiski nenoārdās. Katru gadu visā pasaulē tiek izmestas miljardiem pildspalvu. Tās sadalās mazākos plastmasas gabaliņos, kas piesārņo augsni un ūdeni.

[X]
Virtuves sūklis

Virtuves sūklis

izmērs: 4.66 mm

Sūkļi ir nozīmīgs plastmasas piesārņojuma avots. Virtuves sūkļi ar abrazīvām apakšpusēm ir izgatavoti no poliestera un neilona šķiedrām, kas lietošanas laikā nolietojas. Poliesteris un neilons sadalās mazākās daļiņās, kuras pēc tam tiek ieskalotas notekūdeņu sistēmās, un, tā kā notekūdeņu attīrīšanas iekārtas tos nevar pilnībā attīrīt, šīs daļiņas nonāk ūdens ekosistēmās. Sintētiskās šķiedras fiziskajā vidē pilnībā nesadalās. To daļiņas pastāvīgi ievadīti ekosistēmā, kur tos var apēst dažādi dzīvie organismi. Virtuves sūkļi veicina plastmasas piesārņojuma apjomu katru reizi, kad tie tiek nomainīti un izmesti. Katru nedēļu visā pasaulē tiek izmesti miljoniem sūkļu. Tos nevar pārstrādāt un izmesti turpmākos gadus paliek atkritumu poligonā. Pēdējos gados pētnieki ir pamanījuši, ka mikroplastmasa spēj absorbēt citus piesārņotājus. Mikroplastmasas daļiņas var veidot savienojumus ar smagajiem metāliem, antibiotikām un noturīgiem organiskiem piesārņotājiem. Šī mikroplastmasas kalpo arī kā virsma, uz kuras vairojas dažādi patogēni.

Vairāk informācijas: šeit

Materiāls: poliesters, neilons

Kopsavilkums: sūkļi ir nozīmīgs plastmasas piesārņojuma avots. Tie parasti ir izgatavoti no poliestera un neilona, kas nav bioloģiski nenoārdās. Katru reizi, kad tiek lietoti sūkļi, tiek radītas nelielas plastmasas daļiņas nonāk notekūdeņos un galu galā atklātās ūdenstilpēs.

[X]
Plastmasas plēve

Plastmasas plēve

izmērs: 3.36 mm

Katru gadu pasaulē tiek saražoti 380 miljoni tonnu vienreizējās lietošanas plastmasas. Atkarībā no katra plastmasas izstrādājuma īpašajām vajadzībām pēc caurspīdīguma un izturības, tie tiek ražoti no zema, vidēja vai augsta blīvuma polietilēna. Ja plastmasas vai plēves izstrādājumam ir jābūt termoizturīgam, tas ir izgatavots no polipropilēna. Vienreizlietojamie plastmasas maisiņi dabiski nesadalās, bet pārtop aizvien mazākos un mazākos gabaliņos, kas piesārņo augsni un ūdeni un kaitē dabai. Mikroplastmasa spēj absorbēt arī citas kaitīgas vielas un piesaistīt baktērijas. Mazākie fragmenti var ietekmēt dzīvnieku endokrīno un reproduktīvo sistēmu, savukārt lielāki polietilēna un polipropilēna plēves fragmenti var apdraudēt putnu dzīvības un dzīvniekus, kas dzīvo augsnē.

Vairāk informācijas: šeit un šeit

Materiāls: polietilēns, polipropilēns

Kopsavilkums: Katru gadu pasaulē tiek saražoti 380 miljoni tonnu vienreizlietojamās plastmasas. Daudzi no šiem izstrādājumiem ir izgatavoti no zema, vidēja vai augsta blīvuma polietilēna vai polipropilēna. Šīs vielas dabiski nesadalās, tā vietā sadalās mazākās mikroplastmasas daļiņās, kas piesārņo augsni un ūdenstilpes, apdraudot dzīvos organismus.

[X]
Balons

Balons

izmērs: 2.79 mm

Baloni ir ūdensputniem nāvējošākais atkritumu veids. Putni sapinās balonos un lentēs, un tie tos norij daudz biežāk nekā plastmasas maisiņus vai zvejas rīkus. Baloni kļūst par ievērojamiem piesārņotājiem pēc to palaišanas gaisā, kur atmosfēras spiediena ietekmē tie pārsprāgst un to gabali tiek izkaisīti ekosistēmās. Baloni visbiežāk tiek izgatavoti no divu veidu materiāliem – lateksa un bi-aksiāli orientēta polietilēntereftalāta (BOPET). Balonus, kas izgatavoti no BOPET, dažreiz dēvē par folijas baloniem, jo tie ir izklāti ar plānu metāla plēvi, ko nevar pārstrādāt un tā nekad nesadalās. No otras puses, lateksa baloni tiek izgatavoti, izmantojot neoprēnu, kas arī nesadalās, bet arī sadalās mazākās daļiņās. Pat no dabīgā lateksa izgatavotie baloni rada draudus videi – lai arī tie ir izgatavoti no šķidras gumijkoku sulas, tie vēlāk tiek apstrādāti ar vairākām vielām, kas piešķir tiem plastiskumu, bet palēnina sadalīšanās procesu.

Baloni, kas pildīti ar hēliju, var nolidot simtiem vai tūkstošiem kilometru un nonākt mežos, upēs, jūrās un okeānos.

Materiāls: latekss, neoprēns, BOPET plēve

Kopsavilkums: Baloni ir ūdensputniem nāvējošākais atkritumu veids. Palaisti gaisā, tie pārsprāgst un piesārņo ekosistēmas ar maziem plastmasas gabaliņiem. Baloni ir izgatavoti no lateksa vai biaksiāli orientēta polietilēntereftalāta (BOPET), kas pilnībā nesadalās.

[X]
Elektrības kabeļa izolators

Elektrības kabeļa izolators

izmērs: 2.10 mm

Plastmasa ir neaizstājama sastāvdaļa elektrisko kabeļu izolatoru ražošanā, kas izgatavoti no termoplastiskiem materiāliem, kuru pamatā ir poliolefīna polimēri. Kad šie polimēri atdalās no vada, tie sadalās mazākos gabaliņos veidojot mikroplastmasu. Ja šīs mikroplastmasas netiek atbilstoši utilizētas, tās nonāk fiziskajā vidē, kur var nodarīt kaitējumu dažādiem dzīviem organismiem.

Materiāls: polivinilhlorīds (PVC), polietilēns utt.

Kopsavilkums: Elektrības kabeļu izolatori ir izgatavoti no plastmasas. Tā kā tiem jābūt ar termoplastiskām īpašībām, izolatori ir izgatavoti no vairāku veidu polimēriem. Šiem polimēriem atdaloties, tie sadalās un veido mikroplastmasu, kas piesārņo vidi un apdraud dzīvos organismus.

[X]
Cigarešu izsmēķis

Cigarešu izsmēķis

izmērs: 2.46 mm

Cigarešu filtri pašlaik ir visizplatītākais plastmasas atkritumu veids. Katru gadu 4,5 triljoni cigarešu izsmēķu tiek izmesti neatbilstoši. Tie ir toksiski un kaitīgi videi. Tā kā cigarešu lietošana ir plaši izplatīta, ir daudz veidu, kā izsmēķi var nonākt atklātās ūdenstilpēs. Cigarešu filtri satur virkni ķīmisku savienojumu, tostarp celulozes acetātu – plastmasas formu, kas dabiski nesadalās un kas smēķēšanas procesā ir absorbējusi vairākas citas kaitīgas vielas. Lai gan mēs vēl pilnībā neizprotam cigarešu izsmēķu ietekmes uz vidi apmēru, ir skaidrs, ka tie negatīvi ietekmē augu dīgtspēju un ūdens vidē tos bieži apēd dzīvnieki. Paiet vairāki gadi, līdz cigarešu filtri sadalās, taču pat tad tie nekad pilnībā nenoārdās, bet rezultējas veidojot mazākas daļiņas, kas dod pienesumu mikroplastmasas piesārņojumam.

Vairāk informācijas: šeit un šeit

Material: celulozes acetāts

Kopsavilkums: Katru gadu 4,5 triljoni cigarešu izsmēķu nonāk vidē kā atkritumi. Tie satur toksiskas vielas, kas nesadalās. Ūdens ekosistēmās cigarešu izsmēķus var apēst organismi kam var būt letālas sekas, un uz sauszemes tie var negatīvi ietekmēt augu dīgtspēju.

[X]
Riepa

Riepa

izmērs: 3.22 mm

Katru gadu no automaģistrālēm uz okeāniem nonāk 200 000 tonnu mazu plastmasas daļiņu. Pētnieki ir noskaidrojuši, ka nodiluma dēļ viena riepa dzīves laikā var zaudēt līdz pat 4 kg savas masas. Katru reizi, kad transportlīdzeklis pēkšņi bremzē, palielina ātrumu vai dreifē, riepas nolietojas un zaudē materiālu. Šī mikroplastmasa satur vairākas videi kaitīgas vielas, piemēram, ogļūdeņražu savienojumus un smagos metālus, tostarp cinku. Lai gan mēs nezinām, cik ātri daļiņas no riepām nonāk augsnē, saskaņā ar dažiem aprēķiniem, mazākās daļiņas varētu palikt gaisā līdz pat mēnesim. Liela daļa šo daļiņu nonāk notekūdeņos un galu galā atklātās ūdenstilpēs.

Viens no būtiskākajiem mikroplastmasas izplatības faktoriem ir vējš gar upēm, kas aiznes mikroplastmasu uz jūru. Tā kā noteiktu materiālu izmantošanas aizliegšana riepu ražošanā var izrādīties pārāk sarežģīta, eksperti iesaka tā vietā koncentrēties uz mikroplastmasas notveršanu, attīrot ūdeni, kas noskalo ceļus.

Vairāk informācijas: šeit un šeit

Materiāls: ogļūdeņraži, cinks

Kopsavilkums: Katru gadu no automaģistrālēm uz okeāniem nonāk 200 000 tonnu plastmasas. Viena riepa dzīves laikā var zaudēt līdz pat 4 kg savas masas nodiluma dēļ. Iegūtā mikroplastmasa satur vairākas videi kaitīgas vielas, tostarp ogļūdeņražu savienojumus un smagos metālus. Mazākās daļiņas gaisā var uzturēties līdz pat mēnesim, savukārt liela daļa piesārņo atklātās ūdenstilpes vai nonāk gruntsūdeņos.

[X]
Automašīnu lukturis

Automašīnu lukturis

izmērs: 2.45 mm

Polikarbonāta daļiņas ir bieži sastopama mikroplastmasa piesārņotāji pilsētvidē. Polikarbonāta polimēri ir īpaši izturīgi un tiek izmantoti dažādu plastmasas izstrādājumu, tostarp automašīnu lukturu, ražošanā. Lai aizsargātu spuldzes no triecieniem vai skrāpējumiem, tās dažreiz tiek apstrādātas ar īpašu pašlīmējošu plēvi, kas satur vinila vai ABS plastmasu (akrilnitrila butadiēna stirolu). Kad no šiem no šiem materiāliem atbrīvojas, tie bioloģiski nesadalās, bet tā vietā sadalās mazākās plastmasas daļiņās. Pēc tam šīs daļiņas paliek augsnē un ūdenī, un tām ir katastrofālas sekas dzīvo organismu reproduktīvajai sistēmai.

Material: polikarbonāts

Kopsavilkums: Polikarbonāts ir izturīgs un caurspīdīgs materiāls, ko izmanto automašīnu lukturu ražošanā, kas tiek apstrādāti ar aizsargplēvi, kas savukārt satur vinilu un cita veida plastmasu. Kad šie materiāli nonāk vidē, tie sadalās mazākās daļiņās, kas ir kaitīgas ūdens organismiem.

[X]
Šķiltavas

Šķiltavas

izmērs: 5 mm

Šķiltavas tiek izgatavotas no vairāku veidu materiāliem. To ārējais rāmis ir izgatavots no izturīgas plastmasas, piemēram, acetāla sveķiem. Acetāls ir termoplastisks materiāls, ko plaši izmanto dažādu preču ražošanā. Acetālsveķiem sadaloties mazākos fragmentos, tie nekad pilnībā nesadalās un galu galā var kļūt par vienu no daudzajiem mikroplastmasas piesārņojuma veicinātājiem.

Material: acetāls vai polioksimetilēns (POM)

Kopsavilkums: : Šķiltavu rāmis ir izgatavots no termoizturīgiem materiāliem, kas pilnībā nesadalās. Tāpēc no acetāla sveķiem izgatavotā mikroplastmasa ir nozīmīgs mikroplastmasas piesārņojuma avots.

[X]
Sintētiskie audumi

Sintētiskie audumi

izmērs: size 0.466 mm - width of a fibre

Sintētiskie audumi veido vienu trešdaļu no visas okeānos sastopamās mikroplastmasas. Šie audumi lietošanas laikā noārdās un mazgāšanas laikā izdalās šķiedras, kas galu galā tiek ieskalotas kanalizācijā. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ne vienmēr spēj attīrīt notekūdeņus no šīm šķiedrām, tāpēc tās nonāk jūrā. Sintētiskās šķiedras ir ļoti stabilas un bioloģiski nesadalās. Turklāt mikroplastmasa var absorbēt vairākas citas kaitīgas vielas, tādējādi veidojot uz savas virsmas bīstamu ķīmisko savienojumu kokteili. Mikroplastmasa kļūst par pastāvīgu fiziskās vides piesārņotāju un ir nevēlama barības ķēdes sastāvdaļa.

Vairāk informācijas: šeit

Materiāls: poliesters, viskoze, akrila polimēri utt.

Kopsavilkums: Sintētiskie audumi veido vienu trešdaļu no visas okeānos sastopamās mikroplastmasas. Šie audumi lietošanas vai mazgāšanas laikā izdala šķiedras, kas tālāk pārvietojas pa notekūdeņu sistēmām, galu galā mikroplastmasas šķiedras nonāk jūrās un okeānos. Sintētiskās šķiedras ir ļoti stabilas, un tās bioloģiski nesadalās.

[X]
Bērnu rotaļlieta

Bērnu rotaļlieta

izmērs: 2.9 mm

Bērnu rotaļlietas ir nozīmīgs plastmasas piesārņojuma avots. Deviņdesmit procenti no visām rotaļlietām tiek ražotas, izmantojot plastmasu. Pēc dažām aplēsēm, lai rotaļlietu ražošanas nozarē iegūtu vienu miljonu ASV dolāru peļņu, ir vajadzīgas aptuveni 40 tonnas plastmasas. Lielākā daļa rotaļlietu ir izgatavotas no dažādu polimēru kombinācijas, kas tiek apstrādātas ar vairākām vielām, lai sasniegtu vēlamo caurspīdīgumu, elastību un citas īpašības. Izplatīts materiāls rotaļlietu ražošanai ir poliolefīns (polietilēns, polipropilēns). Kad šie materiāli tiek likvidēti, tie nesadalās. Tie sadalās mazākos gabalos, kļūstot par nozīmīgu mikroplastmasas piesārņojuma avotu.

Vairāk informācijas: šeit

Material: poliolefīns (polietilēns, polipropilēns)

Kopsavilkums: Bērnu rotaļlietas ir plastmasas piesārņojuma avots. Tie tiek ražoti, izmantojot vairākus polimēru savienojumus, kas tiek apstrādāti ar ķīmiskām vielām, lai nodrošinātu caurspīdīgumu un elastību. Šie materiāli dabiski nesadalās.

[X]
Zvejas tīkls

Zvejas tīkls

izmērs: size 0.71 mm - width of the knot

Zvejas rīki ir mikroplastmasas piesārņojuma avots. Zvejas tīkli, sintētiskās virves un citi zvejas rīki lietošanas laikā nolietojas. Daži tīkli tiek pazaudēti jūrā, turpinot dreifēt kā tā sauktie “spoku tīkli”, iesprostot un nogalinot zivis un citus dzīvniekus. Makšķerēšanas materiāli vēsturiski tika izgatavoti no augu izcelsmes šķiedrām, piemēram, lina vai kokvilnas, taču kopš 1960. gadiem ražotāji ir pārgājuši uz daudz lētāka un izturīgāka materiāla – neilona – izmantošanu. Neilons ir plastmasas šķiedra, kas pilnībā bioloģiski nesadalās, tā vietā veidojot mikroplastmasas daļiņas fiziskajā vidē.

Vairāk informācijas: šeit

Material: neilons

Kopsavilkums: Zvejas tīkli vairs nav izgatavoti no lina vai kokvilnas virvēm. Tā vietā ražotāji galvenokārt izmanto neilonu. Tas ir viegls un izturīgs plastmasas materiāls, kas bioloģiski nesadalās, bet vidē sadaļās nelielās plastmasas daļiņās.

[X]
Sintētiskie audumi

Sintētiskie audumi

izmērs: 2.59 mm

Mikroplastmasa ir mazas, mazāk nekā 5 mm garas, no lielākiem plastmasas priekšmetiem atdalījušies plastmasas gabaliņi. Sintētiskās šķiedras atdalās no apģērba vai citiem audumiem, īpaši mazgāšanas procesā. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ne vienmēr spēj attīrīt notekūdeņus no šīm šķiedrām, tāpēc tās nonāk jūrā un okeānā. Sintētiskās šķiedras ir ļoti stabilas un bioloģiski nesadalās. Turklāt mikroplastmasa var absorbēt vairākas citas kaitīgas vielas, tādējādi veidojot uz savas virsmas bīstamu ķīmisko savienojumu kokteili. Mikroplastmasa kļūst par pastāvīgu fiziskās vides piesārņotāju un ir nevēlama barības ķēdes sastāvdaļa.

Vairāk informācijas: šeit

Materiāls: poliesteris, neilons, akrila polimēri utt.

Kopsavilkums: Sintētiskie apģērba materiāli izdala mikroplastmasas šķiedras, īpaši mazgāšanas procesā. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ne vienmēr spēj attīrīt notekūdeņus no šīm šķiedrām, tāpēc tās nonāk jūrās un okeānos. Sintētiskās šķiedras ir ļoti stabilas un bioloģiski nesadalās.

[X]
Bērnu rotaļu laukums

Bērnu rotaļu laukums

izmērs: 3.06 mm

Bērnu rotaļu laukumu segums ir mikroplastmasas piesārņojuma avots. Šāda veida grīdas segumi parasti ir izgatavoti no gumijas granulām, kas satur vielas, kas var būt kaitīgi cilvēkiem un videi. Saskaņā ar dažām aplēsēm, sintētisko grīdas segumu ražošana ietver tūkstošiem gumijas gabalu izmantošanu, kas rodas, sasmalcinot pārstrādātas automašīnu riepas. Kādreiz tika uzskatīts, ka šāda veida grīdas segumi ir stabili un nav pakļauti iziršanai. Tomēr pētījumi tagad liecina, ka laika gaitā no šāda grīdas seguma izdalās nelielas daļiņas un caur lietus ūdeņu kanalizācijām nonāk upēs un citās ūdenstilpēs. Šīs daļiņas var apēst ūdens organismi. Līdzīgas problēmas rodas ar mākslīgo zāli futbola laukumos un zirgu izjādes arēnās. Šie grīdas segumi ir izgatavoti no pārstrādātas un apstrādātas plastmasas, kas satur daudz kaitīgu vielu, tostarp ftalātus, liesmas slāpētājus, smagos metālus un citas vielas.

Vairāk informācijas: šeit un šeit

Materiāls: ogļūdeņražu savienojumi, smagie metāli

Kopsavilkums: Bērnu rotaļu laukumu grīdas segums ir izgatavots no gumijas granulām, kas satur kaitīgas vielas. Šis materiāls ir izgatavots no sasmalcinātām automašīnu riepām un laika gaitā izirst, izdalot mikroplastmasas daļiņas lietusūdeņos. Galu galā šīs daļiņas var nonākt upēs vai citās ūdenstilpēs.

[X]
Celtniecības putas

Celtniecības putas

izmērs: 4.34 mm

Celtniecības putas jeb putupolistirols ir viegls materiāls, ko izmanto izolācijai. Polistirols ir izgatavots no naftas. Pateicoties savām īpašībām, zemajām ražošanas izmaksām un vienkāršai apstrādei, putupolistirola putas tiek plaši izmantotas daudzās nozarēs. Taču, kad polistirols nonāk vidē, tas pilnībā nesadalās, drīzāk sadalās arvien mazākās daļiņās. Dzīvnieki šīs daļiņas var sajaukt ar barības objektu un to apēst, tādējādi piepildot savu gremošanas traktu ar materiālu, kas nesniedz barības vielas. Tas var izraisīt nepietiekamu uzturu ar letālu iznākumu. Polistirols tiek izmantots arī vienreizējās lietošanas pārtikas trauku ražošanā, padarot to potenciāli kaitīgu arī cilvēku veselībai. Polistirols satur kancerogēnas vielas, un, ja pārtikas traukus izmanto siltu un treknu ēdienu uzglabāšanai, šīs vielas var izšķīst taukos no pārtikas, un cilvēki tās var apēst.

Vairāk informācijas: šeit

Material: polistirols

Kopsavilkums: Celtniecības putas satur vieglu un izturīgu materiālu – polistirolu –, kas nesadalās. Tā vietā tas sadalās mazās daļiņās, kuras dzīvnieki var apēst un radīt tiem letālas sekas. Tā kā polistirols tiek izmantots vienreizējās lietošanas pārtikas tvertņu izgatavošanai, tas arī rada risku cilvēku veselībai, pateicoties tā kancerogēnajām īpašībām.

[X]
Automašīnu izolācijas materiāls

Automašīnu izolācijas materiāls

izmērs: 2.99 mm

Mūsu automašīnās ir daudz materiālu, kas tiek izmantoti siltumizolācijas vai kā skaņas slāpēšanas nolūkos. Folijas skaņas slāpēšanas paklājiņiem ir folijas virspuse un melns gumijas materiāls aizmugurē. Šie paklājiņi efektīvi absorbē dzinēja troksni un ir karstumizturīgi. Tie ir izgatavoti no ogļūdeņražu savienojumiem, kas sadaloties kļūst par daļu no mikroplastmasas piesārņojuma. Līdzīgi kā daļiņas no automašīnu riepām, šīs daļiņas nonāk augsnē un notekūdeņos. Vidē tie var nodarīt kaitējumu dažādiem dzīviem organismiem.

Vairāk informācijas: šeit

Materiāls: ogļūdeņražu polimēri

Kopsavilkums: Materiāli, kas tiek izmantoti automašīnās siltumizolācijas vai kā skaņas slāpēšanas nolūkos, ir izgatavoti no folijas un gumijas materiāliem. Tie ir karstumizturīgi un, sadaloties mazākos gabalos, kļūst par daļu no mikroplastmasas piesārņojuma un var nodarīt kaitējumu dažādiem dzīviem organismiem.

[X]
Sūklis

Sūklis

izmērs: 3.86 mm

Sūkļi ir nozīmīgs plastmasas piesārņojuma avots. Virtuves sūkļi ar abrazīvām apakšpusēm ir izgatavoti no poliestera un neilona šķiedrām, kas lietošanas laikā nolietojas. Poliesteris un neilons sadalās mazākās daļiņās, kuras pēc tam tiek ieskalotas notekūdeņu sistēmās, un, tā kā attīrīšanas iekārtas notekūdeņus no daļiņām nespēj attīrīt pilnībā, šīs daļiņas nonāk ūdens ekosistēmās. Sintētiskās šķiedras fiziskajā vidē pilnībā nesadalās. Tās tiek pastāvīgi ievadītas ekosistēmā, kur tās var apēst dažādi ūdens organismi. Virtuves sūkļi veicina mikroplastmasas piesārņojumu katru reizi, kad tie tiek nomainīti un izmesti atkritumos. Katru nedēļu visā pasaulē tiek izmesti miljoniem sūkļu. Tos nevar pārstrādāt, un tie var atkritumu poligonos sadalās mazākās daļiņās vairākus gadus. Pēdējos gados pētnieki ir pamanījuši, ka mikroplastmasa spēj absorbēt citus piesārņotājus. Mikroplastmasas daļiņas var veidot savienojumus ar smagajiem metāliem, antibiotikām un noturīgiem organiskiem piesārņotājiem. Uz mikroplastmasas daļiņu virsmas var arī vairoties dažādi patogēni.

Vairāk informācijas: šeit

Materiāls: poliesters, neilons

Kopsavilkums: sūkļi ir nozīmīgs plastmasas piesārņojuma avots. Tie parasti ir izgatavoti no poliestera un neilona, kas nav bioloģiski nenoārdās. Katru reizi, kad tiek lietoti sūkļi, to sadalīšanās rezultātā veidojas nelielas plastmasas daļiņas, kas tiek ievadītas notekūdeņos un pēc tam var nonākt atklātās ūdenstilpēs.

[X]
Konfekšu kārba

Konfekšu kārba

izmērs: 2.36 mm

Mikroplastmasa ir mazi plastmasas fragmenti, šķiedras vai daļiņas, kuru izmērs ir mazāks par 5 mm. Kamēr agrīnie konfekšu papīri galvenokārt tika izgatavoti no celofāna, mūsdienu iesaiņojumi ir izgatavoti no polipropilēna plēves. Konfekšu kastes pārsvarā tiek izgatavotas no dažāda veida plastmasas, alumīnija folijas un citu materiālu maisījuma. Parasti konfekšu iesaiņojumus un citus iepakojuma materiālus izgatavo no bioloģiski nenoārdāmas plastmasas. Tiek lēsts, ka plastmasas uzkrāšanās dabiskajā vidē līdz 2060. gadam sasniegs 155–265 miljonus tonnu, savukārt aptuveni 13% no šī svara ir sagaidāmi mikroplastmasas veidā.

Vairāk informācijas: šeit

Material: polipropilēna plēve, augsta blīvuma polietilēns

Kopsavilkums: agrīnie konfekšu papīri lielākoties tika izgatavoti no celofāna, savukārt mūsdienu iesaiņojumi ir izgatavoti no polipropilēna plēves. Konfekšu kastes sastāv no dažāda veida plastmasas, alumīnija folijas un citu materiālu maisījuma. Konfekšu papīrs un lielākā daļa citu plastmasas materiālu bioloģiski nenoārdās.

[X]
Par projektu

Šo virtuālo izstādi izveidojis Latvijas Hidroekoloģijas institūts Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas 2014.-2020.gadam pētniecības projekta R092 “Iniciatīvas, lai samazinātu mikroplastmasas apjomu pirms tā nonāk jūrā - FanpLESStic-sea” ietvaros.

Mums visapkārt ir mākslīgi izgatavoti plastmasas materiāli, kas ir ļoti izturīgi. Dažus no tiem izmantojam tikai vienu reizi, taču pat materiāli, kurus lietojam daudzus gadus, dilstot zaudēt sīkas daļiņas un kļūst par mikroplastmasas piesārņojuma avotu. Pilsētas putekļi, kas veido 24 procentus no okeānos esošās mikroplastmasas, nāk no dažādiem avotiem. Mikroplastmasas daļiņas un šķiedras rodas, nolietojot priekšmetus, piemēram, apavu sintētiskās zoles, apģērbu, automašīnu riepas, celtniecības un izolācijas materiālus, mākslīgos zālienus, iepakojumus un citus plastmasas materiālus, ko mēs izmantojam savās mājsaimniecībās.

Mikroplastmasa ir atrasta Baltijas jūras visattālākajos rajonos, kā arī dzeramajā ūdenī, taču problēmas patiesie apmēri un sekas nav zināmi. Mikroplastmasas savākšana jūras ir ārkārtīgi sarežģīta un dārga, ja ne neiespējama ar esošajām tehnoloģijām. Tāpēc būtu jākoncentrē uz tās avotu samazināšanu. Pašlaik trūkst zināšanu par esošajām tehnoloģijām, kas orientētas uz mikroplastmasas svākšanu, un politiku, kas mērķēta uz preventīvos pasākumiem, tās vaotu samazināšanai.

“Iniciatīvas, lai samazinātu mikroplastmasas apjomu pirms tā nonāk jūrā - FanpLESStic-sea” koncentrējies uz mikroplastmasas samazināšanu Baltijas jūrā. Projekts palielina zināšanas un izpratni par izkliedes ceļiem un avotiem, veicot mērījumus dažādās sabiedrības plūsmās, kā arī izmantojot rentablas metodes mikroplastmasas samazināšanai. Piesāŗnojums ar cietajiem atkritumiem jūrā ir viens no lielākajiem mūsu laika vides izaicinājumiem, un plastmasa ir viens no visizplatītākajiem atkritumu veidiem jūrā. Mikroplastmasas ir plastmasas daļiņas, kuru izmērs ir mazāks par 5 mm.

Projektam ir trīs galvenie mērķi:

1. uzlabotas zināšanas par mikroplastmasas izcelsmi un tās plūsmas ceļiem,

2. tādu tehnoloģiju novērtēšana, kuras var samazināt mikroplastmasas daudzumu vai samazināt mikroplastmasas plūsmas ceļu pirms nonākšanas ūdenstecēs,

3. uzlabotas lēmumu pieņēmēju zināšanas un saistības ar ierosinājumiem, kā ieviest izmaksu-efektīvas metodes mikroplastmasas samazināšanai.

Par fotogrāfu Reinis Hofmanis (1985) ir mākslinieks un praktizējošs fotogrāfs. Studējis fotogrāfiju Lietišķo zinātņu un mākslas universitātē Hannoverē, Vācijā un ieguvis maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. Kopš 2003. gada Reinis ir piedalījies dažādās grupu izstādēs un personālizstādēs Latvijā un ārvalstīs. Hofmaņa darbu var raksturot kā sociālantropoloģisku skatījumu, kurā viņš mēģina paust savu interesi par dažādām sabiedrības grupām, mēģinot tās kategorizēt, saistībā ar uzvedības modeļiem un šo grupu radīto vai ietekmēto vidi. Reinis ieguva Archifoto balvu 2012. gadā un ieguva 2. vietu Sony World Photography Awards in Architecture 2013. gadā. Viņa darbi ir publicēti New York Times, Financial Times, Spiegel, Esquire, Bloomberg, Le Monde, The Globe un Mail. , British Journal of Photography.

Šajā vietnē tiek izmantoti sīkfaili.

Mēs izmantojam sīkfailus, lai analizētu mūsu trafiku. Personas dati netiek glabāti.